5 sposobów na nerwowego konia
Konie potrafią mieć bardzo różne osobowości i temperamenty. Niektóre są bardziej, a inne mniej przyjacielskie, reaktywne, kreatywne czy spokojne. Wiele jeźdźców ma lub miało w swoim życiu do czynienia z tak zwanymi nerwowymi końmi. Charakteryzują się one dużą aktywnością, reaktywnością, często są też płochliwe i mniej ufne. Tak jak każdy inny koń, wymagają one indywidualnego podejścia, jednak jest kilka sposobów, które warto wypróbować, by zwiększyć spokój i komfort zwierzaka.
Jakie są sposoby na końskiego nerwusa?
Zbadaj
Bardzo często konie są nerwowe nie bez przyczyny, dlatego warto w pierwszej kolejności zająć się dokładnym zbadaniem jego ciała, psychiki oraz otoczenia. Różne choroby, niedopasowany sprzęt, niedostosowane stado lub brak towarzystwa mogą wpłynąć na to, że koń stanie się nerwowy, płochliwy i nieprzewidywalny. Dlatego w pierwszej kolejności należy postawić na dokładną diagnostykę możliwej przyczyny nerwowości.
Zapewnij ruch
Ruch jest niezwykle istotny w życiu konia, o czym dosyć często się zapomina, gdy myślimy o źródle problemów. Czasem właściciele końskich nerwusów zastanawiają się, dlaczego są takie reaktywne i nadpobudliwe, kiedy rozwiązanie leży tuż obok nich, bo np. koń wychodzi tylko na kilka godzin na małą kwaterę lub dostaje zbyt dużo jedzenia w stosunku do wykonywanego wysiłku. Warto przeanalizować, czy kopytny na pewno ma zapewnioną dobrą ilość ruchu.
Nawiąż relację
Jeśli wykluczy się najczęstsze przyczyny, a koń wciąż jest nerwowy, może to wynikać z jego wrodzonego temperamentu. W takim wypadku pierwszym krokiem do poprawy bieżącej sytuacji będzie nawiązanie ze zwierzakiem dobrej relacji opartej na szacunku i spokoju, dzięki czemu w trudnych sytuacjach będzie się czuł bezpieczniej w naszej obecności. To pomoże w opanowaniu wielu kryzysów.
Zainteresuj
Kolejnym ważnym punktem w życiu i pracy z nerwowym koniem jest umiejętność zainteresowania go w takim stopniu, że jego uwaga skupi się na danym zadaniu, a nie na wszystkich strasznych rzeczach wokół czy innych elementach, które powodują jego rozpraszanie i nadmierne aktywizowanie. Praca z takimi końmi wymaga dużego wyczucia i stałego zajmowania ich uwagi. Przy dobrym treningu można będzie zauważyć stopniowe zmniejszanie reaktywności i wyciszanie.
Suplementuj
Ostatnim elementem, o którym warto pomyśleć przy nerwowym koniu, jest podawanie różnych suplementów i produktów, które mają działanie wyciszające. Na rynku można znaleźć szeroką gamę takich specyfików. Mogą one dać dobre efekty, jednak należy pamiętać, że nie są one zamiennikiem pozostałych punktów, a jedynie wspomaganiem.
Praca z nerwusami często jest trudna, ale daje ogrom satysfakcji, kiedy zauważymy pierwsze efekty wyciszenia i uspokojenia. Najważniejsze jest to, aby kolejność była prawidłowa i o tym, by nie walczyć ze skutkami, a z przyczynami trudnych zachowań.