5 Błędów podczas zakupu konia
Kupno konia to jedna z najpoważniejszych decyzji w życiu każdego zapalonego koniarza. Niemal każdy jeździec marzy o posiadaniu własnego wierzchowca. Gdy już przychodzi ten moment, w głowie pojawia się pełno pytań, wątpliwości, a przede wszystkim ogromnych emocji. Przez te wszystkie czynniki łatwo można wpaść w jedną z pułapek w tym zakresie i popełnić jakiś błąd.
A jakie są najczęściej popełniane błędy podczas procesu kupna konia?
Kupno pod wpływem emocji
Wielkie emocje, które towarzyszą każdemu przyszłemu posiadaczowi konia, potrafią nieźle namącić podczas procesu wyboru. Przed oczami pojawia nam się pełno możliwości, a każda z nich na pierwszy rzut oka wydaje się niezwykle atrakcyjna. Wybieranie przyszłego wierzchowca pod wpływem emocji może skończyć się zawodem, gdy całe napięcie już opadnie.
Zapominanie o finansach
Sama kwota konia to jedna z największych, które ponosi się w trakcie wspólnej codzienności, mimo wszystko jest ona najmniej problematyczna na dłuższą metę. Przed zakupem konia zawsze trzeba brać pod uwagę wszystkie inne koszta, takie jak kowal, weterynarz, treningi, saddlefitting, które są cykliczne, a ich ceny potrafią być naprawdę wysokie. Dodatkowo, trzeba wziąć pod uwagę również pewną poduszkę finansową na wypadek bardziej kosztownej w leczeniu choroby konia. Jeśli nie pomyślimy wcześniej o tych wydatkach, to mogą nas one przytłoczyć.
Młody koń dla młodego jeźdźca
Zdarza się słyszeć takie zdania jak „Kupimy młodego konia dla naszego początkującego dziecka, będą razem dorastać i się uczyć”. Niestety ta wizja nie jest taka piękna, jak się wydaje. Młody koń wymaga ogromu pracy, nauki i wyczucia, którego początkujący jeździec nie posiada. W takim układzie łatwo nauczyć wierzchowca niepożądanych zachowań, zrazić go do pracy lub spowodować różne choroby i urazy.
Nie robienie badań
Badania konia przed zakupem to absolutna podstawa. Nawet, jeśli pewne kontuzje lub urazy są do wyleczenia i nie będą nam przeszkadzały, to zawsze warto wiedzieć, na czym się stoi i jakie czynności należy wdrożyć u danego zwierzaka, aby mógł dobrze funkcjonować. Kupowanie konia bez badań jest jak losowanie na loterii. Można trafić na zdrowego, jednak w wielu przypadkach zwierzak okaże się chory, nawet jeśli poprzedni właściciel zapewniał inaczej.
Szukanie jak najtańszego
Wiele ofert koni kusi atrakcyjnymi cenami, jednak warto się dobrze zastanowić, co za tym stoi. Często tanie konie są w takiej cenie, ponieważ posiadają ukryte kontuzje, problemy behawioralne lub zdrowotne. Zdarzają się prawdziwe perełki w niskich cenach, ale w tych czasach jest to rzadkość i warto szczególnie na to uważać.
Własny koń to wielka odpowiedzialność, dlatego do samej decyzji o jego kupnie również należy podejść w sposób rozważny i przemyślany. Warto podczas oglądania koni i dokonywania wyboru mieć przy sobie bardziej doświadczoną osobę, która będzie nam podpowiadać i pomagać zachować trzeźwy umysł.
Zapraszamy również na materiał poświęcony tej tematyce na naszym kanale YouTube.