5 Najczęstszych błędów w pracy z ziemi
Praca z ziemi to coraz bardziej popularny temat wśród jeźdźców. Koniarze powoli zaczynają rozumieć, że z końmi można pracować nie tylko z siodła, co jest bardzo pozytywnym zjawiskiem. Warto jednak wiedzieć, że podczas takiej pracy również można popełniać błędy.
Jakie są najczęstsze błędy podczas pracy z ziemi?
Zły sprzęt
Używanie do pracy nieodpowiedniego czy niedopasowanego sprzętu może znacznie utrudniać komunikację. Używanie ogłowia do lonżowania czy niepoprawne zakładanie haltera może sprawić koniowi ból i dyskomfort oraz sprawić, że nie będzie on czerpał nic z treningów. Zawsze trzeba dbać o to, by używany przez nas sprzęt był dostosowany do konkretnego rodzaju treningu i o to, aby dobrze leżał na koniu.
Zapominanie o mowie ciała
Jest to częsty błąd osób, które pracują z ziemi niewiele, głównie opierając takie treningi na przeganianiu konia na lonży. Mowa ciała jest niezwykle istotna podczas pracy z ziemi, ponieważ to dzięki niej koń nas rozumie – nie mamy przecież możliwości zadziałania łydką czy dosiadem. Warto nauczyć się w tej kwestii chociaż absolutnych podstaw, aby praca nie polegała tylko poganianiu batem i hamowaniu pociąganiem za lonżę.
Brak wiedzy o warunkowaniu
To bardzo częsty błąd, nie tylko podczas pracy z ziemi, ale również w czasie jazdy. Wielu jeźdźców nie zdaje sobie sprawy z tego, że tak naprawdę większość pracy oraz nauki koni to w rzeczywistości warunkowanie instrumentalne, czyli pojęcie z zakresu psychologii, opisujące cztery formy uczenia się z podziałem na wzmocnienia oraz kary pozytywne i negatywne. Warto wgłębić się w ten temat, by zyskać większą świadomość oraz móc mądrze to wykorzystywać.
Ciągła dominacja
Niestety w wielu nurtach jeździectwa oraz pracy zwanej naturalną, większość metod opiera się na ciągłym dominowaniu konia oraz przypominaniu o jego miejscu w hierarchii. Trzeba jednak pamiętać, że koń nie widzi człowieka tak, jak innego konia, a ich relacje opierają się na innych zasadach. Oczywiście, istnieją konie dominujące, które trzeba w tej kwestii stale pilnować, ale zdecydowana większość chce się porozumieć z ludźmi i wcale nie potrzebuje dominowania przez nich.
Mechaniczne podejście
Dość często zapomina się o tym, że w pracy z końmi należy być elastycznym i mieć indywidualne podejście do każdego przypadku. Błędem jest wykonywanie z końmi ćwiczenia „step by step” ze wszelakich poradników i frustrowanie się, gdy koń czegoś nie rozumie lub potrzebuje do nauki więcej czasu. Zawsze należy słuchać konia, w końcu jest to żywe zwierzę.
Wystrzegając się tych błędów jeźdźcy będą w stanie lepiej porozumiewać się z końmi i skuteczniej pracować z nimi z ziemi. Przede wszystkim należy pamiętać, że treningi to nie tylko nauka, ale również zabawa, dlatego zawsze warto mieć pozytywne nastawienie, opanowanie i uśmiech na twarzy!
Zapraszamy również na materiał poświęcony tej tematyce na naszym kanale YouTube.