5 Typów koni na treningu
Konie potrafią mieć przeróżne charaktery i zachowywać się w inny sposób w każdej sytuacji. Zdarza się, że bardzo energiczny koń na placu staje się spokojny, a ten, który na co dzień wszystkiego się boi, na maneżu wykazuje się ogromną odwagą.
Dziś zapraszamy na listę typów koni na treningu, z przymrużeniem oka.
Pracuś
Ten koń wie, po co jest na placu lub w terenie, ma robotę to wykonania. Lubi treningi i jest w nie bardzo zaangażowany. Dobrze wie, że za dobrą pracę otrzyma pochwałę i smaczne conieco, dlatego jest zmotywowany i chętny do współpracy. Nie zdarzają mu się nieprzewidywalne akcje lub wielkie bunty, o ile jest dobrze i właściwie traktowany. Pracusie żyją w zgodzie ze swoimi właścicielami, bo są przez nich dobrze traktowane.
Leniwiec
To nie tak, że Leniwiec nie ma energii do pracy, on po prostu ma czas i nie lubi tracić sił życiowych na przemęczanie się. Najczęściej będzie wolał wykonać dokładne minimum tego, o co się go poprosi. Zdarza się, że wynika to z problemów z motywacją i da się nad tym popracować, ale czasem jest to kwestia charakteru. Mimo wszystko, wykrzesanie od Leniwca większego zaangażowania w jakimś ćwiczeniu potrafi dać ogromną satysfakcję jeźdźcowi!
Zgaduj-zgadula
Ten typ uwielbia być krok do przodu i zgadywać, o co za chwilę poprosi go człowiek, z którym pracuje. Gdy jeździec tylko pomyśli o przyłożeniu łydki przesuwającej, Zgaduj-zgadula jest już w połowie wykonywania ustępowania. Niestety jego strzały nie zawsze są celne, ale co to by była za zabawa bez odrobiny hazardu?
Nadreaktywny
Gdy ten koń wchodzi na trening, nigdy nie można być pewnym, jaki diabeł z krzaków go wystraszy i kiedy to się wydarzy. Ma oczy dookoła głowy i zawsze jest czujny, przez co zdarza się, że dochodzi do niebezpiecznych sytuacji z jego udziałem. Lekka łydka aktywizująca potrafi być tragiczna w skutkach, zachęcając tego konia do szaleńczego biegu. Być może warto popracować z nim nad odwagą lub przemyśleć mniej energetyczną paszę?
Bystrzak
Ta nazwa mówi sama za siebie. Bystrzaki są niezwykle inteligentne i szybko łapiące nową wiedzę, co potrafi być prawdziwym zbawieniem lub ogromną udręką dla jeźdźca. Jeżeli nie chcemy nauczyć go głupot, to najlepszym rozwiązaniem będzie to, aby trenował go równie szybki i sprytny jeździec. W przeciwnym wypadku można wychować sobie niezłego cwaniaka…
Każdy koń jest inny i wykazuje inne cechy, dlatego nie warto ich szufladkować. Powyższa lista powinna być odbierana z poczuciem humoru, a wszelkie trudności i problemy w treningu z końmi należy konsultować ze specjalistą i pracować nad nimi.
Zapraszamy również na materiał poświęcony tej tematyce na naszym kanale YouTube.