Błędy w używaniu czapraka
Dobrze używaj czapraka
Czaprak nie jest skomplikowanym sprzętem jeździeckim, jednak nawet pomimo tego faktu, można używać go w niepoprawny sposób, narażając go, resztę rzędu lub konia na różne uszkodzenia oraz uszczerbki. Dowiedz się, jakie są najczęstsze błędy w użytkowaniu padu i sprawdź, jak ich uniknąć.
Zakładanie dziurawego czapraka
Mniejsze lub większe dziurki, które nie leżą bezpośrednio pod siodłem, nie są wielkim problemem, oczywiście poza nieeleganckim wyglądem.
Dużo groźniejsze są dziury, które pod siodłem są dociskane przez ciężar jeźdźca. Mogą one obcierać konia, uwierać go, a nawet wpłynąć na równomierność rozkładanego nacisku. Nie warto ignorować takich dziur.
Odwieszanie mokrego czapraka z siodłem
Niektórzy wieszają czaprak po treningu na wieszaku razem z siodłem. Niestety, w taki sposób wilgoć z czapraka z łatwością przeniesie się na skórę z siodła, przez co w obu produktach zaczną zachodzić procesy gnilne. Czaprak, co prawda, można wyprać, a w skrajnym przypadku nawet wyrzucić, jednak zgniła skóra w siodle jest zdecydowanie większym i bardziej kłopotliwym problemem. Najlepiej taki wilgotny czaprak odpiąć od siodła i wysuszyć go indywidualnie.
Pranie w złej temperaturze
Zbyt wysoka temperatura prania czapraka może negatywnie wpłynąć na jego strukturę, sztywność, funkcjonalność, a także sam wygląd. Dlatego powinno się prać czapraki maksymalnie w 40 stopniach Celsjusza. Dzięki temu znacznie wydłużymy ich żywotność, zachowując jego najważniejsze właściwości.
Odkładanie mokrego czapraka w złe miejsce
Zimne, wilgotne miejsca nie są odpowiednie do suszenia mokrego czapraka. Wręcz przeciwnie, mogą wspomagać procesy gnicia i namnażania się szkodliwych mikrobów, co negatywnie wpływa zarówno na stan padu, jak i skórę oraz sierść samego konia. Najlepiej wysuszyć czaprak na słońcu lub w suchym, ciepłym i wentylowanym pomieszczeniu.
Nie wkładanie czapraka w tunel siodła
Pad leżący pod siodłem bezpośrednio na końskim kręgosłupie może generować obtarcia, a w skrajnych przypadkach nawet napięcia w ciele zwierzaka. Aby temu zapobiec, należy zawsze wkładać grzbiet czapraka w tunel siodła.
Przestrzegaj zasad i ciesz się czaprakiem
Przestrzeganie tych zasad nie jest skomplikowane, a pomoże uniknąć różnych nieprzyjemnych sytuacji związanych ze sprzętem oraz zdrowiem konia. Zadbany i dobrze użytkowany czaprak to wizytówka każdego koniarza, dlatego zasady użytkowania tego produktu powinny być znane każdemu jeźdźcowi.
Zapraszamy również na materiał dedykowany tej tematyce na naszym kanale YouTube.