Cykl drążkowy
Cz.3.
Wyzwań nigdy dość, więc idziemy do przodu w naszych treningach. Dziś czas na moje ulubione zadanie, które nie jest dobrze znane większości jeźdźcom, dlatego też czyni cykl drążkowy wyjątkowym. Kto ma ochotę na więcej?
Ustawienie
Do wykonania tego ćwiczenia potrzebujemy aż dwunastu drążków! Trochę się nanosicie, ale uwierzcie – będzie warto. Najpierw układamy kwadrat z leżących cavaletti. Ważne, żeby był on w miarę równy i prosty. Wybierzcie sobie do niego centralny punkt ujeżdżalni, ponieważ nie kończymy na tym naszej konstrukcji. Na każdej ścianie kwadratu dokładamy po dwa drążki tak, aby utworzyły one trójkąty. Całość musi składać się z kwadratu otoczonymi czterema trójkątami, skierowanymi na zewnątrz. Z racji obszerności tej figury, pamiętajcie, aby nie przeszkadzać innym jeźdźcom i samemu mieć dużo miejsca do pracy.
Wykonanie
Ćwiczenie z tak skomplikowaną konstrukcją zaczynamy od jeżdżenia volt, uwzględniając każdy trójkąt po kolei. Oznacza to, że musimy wykonać cztery volty i przejechać po dwa drążki, również cztery razy. Pamiętajcie o zmianie stron, żeby koniom się nie nudziło i żeby rozwijały się równomiernie. Następnie jeździmy naprzemiennie dwa rozmiary volt – ten i drugi (szerszy) – jeden bok trójkąta, przez środek kwadratu i bok trójkąta po drugiej stronie. Kierunek wtedy zmieniamy np. jadąc w lewo – wjazd na bok trójkąta po prawej stronie i wyjazd przez bok trójkąta po lewej stronie.
Co nam daje to ćwiczenie?
Cykl drążkowy ma Was zachęcić do wykonywania nowych rzeczy lub przypominania sobie ćwiczeń, które warto stosować. To zadanie wymaga ogromnego skupienia, bo łatwo jest krzywo najechać, wypaść z toru, potrącić konstrukcję, nie dopilnować tempa. Koń musi iść równo, nie przyśpieszać na poszczególnych elementach, a przy tym wszystkim ćwiczymy skrętność, zwrotność, zaangażowanie zadu. Wymaga ono również skupienia jeźdźca, któremu łatwo jest przegapić tor jazdy. Co więcej, możemy tworzyć różne warianty, np. rezygnując z dwóch, bocznych trójkątów i wykonywać w środku kwadratu zatrzymanie lub przejeżdżać jako dwa drążki zwykłe. Ćwiczenie oczywiście można wykonywać również w galopie po szerszym kole. Dzięki takim elementom, nasza równowaga zmienia się na lepsze!