Czego nie robić po upadku z konia?
Upadki to normalna sprawa
Upadki z konia są nieodłączną częścią sportu jeździeckiego. Każdy koniarz upadnie chociaż raz w swoim życiu i nie oznacza to, że połamie którąś kończynę lub wyląduje w szpitalu. W większości przypadków upadki wcale nie są niebezpieczne, jednakże nasze zachowanie po zdarzeniu może już generować groźne sytuacje.
Dowiedz się, czego nie robić po upadku z konia!
Nie wsiadaj od razu
Po upadku często dosyć mocno działa adrenalina, przez co możemy nie zauważyć u siebie jakichś poważniejszych urazów. Warto przed wejściem na konia ochłonąć, sprawdzić, czy ciało jest całe i zdrowe oraz dać chwilkę na uspokojenie się również koniowi.
Nie wylewaj frustracji na konia
Zdenerwowanie po upadku może mocno dawać się we znaki, zwłaszcza jeżeli wydarzy się to na jakichś zawodach lub ważnym pokazie. Należy pamiętać, że koń nie będzie wiedział, za co go karamy, gdy po upadku zaczniemy na niego krzyczeć, bić lub szarpać za wodze. Jest to zupełnie niepotrzebne. Nawet, jeśli towarzyszą nam bardzo negatywne emocje – warto wziąć 5 głębokich wdechów i z godnością zejść z placu lub wrócić spokojnie w siodło.
Nie panikuj
Ostatnią rzeczą, której trzeba po upadku, jest panikowanie. Takie emocje na pewno nie pomogą, a dodatkowo mogą się negatywnie przenieść na konia. Większość upadków z koni jest raczej nieszkodliwych, dlatego nie ma co od razu zakładać negatywnego scenariusza. A jeżeli strach przed upadkiem towarzyszy nam stale i utrudnia normalną jazdę, to warto skorzystać w tej kwestii z pomocy specjalisty, np. psychologa lub terapeuty.
Nie bagatelizuj
Jeżeli po upadku mocno boli nas jakaś część ciała, to nie warto tego ignorować. Mogło dojść do poważnego uszkodzenia którejś z tkanek, a im dłużej będziemy odwlekać udanie się do szpitala lub lekarza, tym mniejsza szansa na łatwą rehabilitację i powrót do zdrowia. Nie bagatelizujmy też upadków, które skończyły się utratą przytomności lub pamięci, bo w takim wypadku mogło dojść do urazu mózgu.
Nie biegaj za koniem
Zdarza się, że koń po upadku jeźdźca zaczyna uciekać, co może prowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji. Jest to bardzo stresująca chwila, ale zarówno jeździec, jak i osoba z ziemi nie powinna gonić za koniem, aby go złapać. Bieganie za zwierzakiem może go tylko dodatkowo zestresować i sprawić, że ucieczka będzie trwała jeszcze dłużej. Najlepiej jest uspokajać konia głosem i gestami dłoni oraz mową ciała zachęcać go do zatrzymania. Decyzja o łapaniu konia w biegu powinna być ostatecznością.
Spadaj ostrożnie
Funkcjonuje pewna lista zasad, których powinniśmy się trzymać po upadku z konia. Warto mieć na uwadze, że wszyscy jeźdźcy raz na jakiś czas spadają i nie jest to żaden powód do wstydu.
Najlepiej taką sytuację po prostu obrócić w żart, o ile upadek nie był groźny. Tak naprawdę zazwyczaj spadanie z konia jest dosyć zabawne!
Zapraszamy również na materiał poświęcony temu tematowi na naszym kanale YouTube.