Dobieranie wędzidła
5 złotych rad
Dobieranie wędzidła to nie tylko kupienie kawałka metalu. To my decydujemy o tym, co nasz koń będzie miał w pysku i czym będziemy się komunikować z pozycji ręki. Pamiętajcie, że pysk konia powinien być dla każdego jeźdźca świętością!
1. Długość wędzidła
Podstawową rzeczą jest kupienie takiego wedzidła, ktore jest dobrze dobrane i nie będzie uwierało konia. Jeśli kupimy za małe, to ucierpią kąciki pyska. Ciągłe przyszczypawanie i wchodzenie kółek wędzidłowych do pyszczka to żadna przyjemność. Za duże, z kolei, będzie latało i nie układało się, zaczepiało o zęby. Musicie zmierzyć długość wędzidła w tej przestrzeni, gdzie wchodzą już kółka wędzidłowe. Nie sugerujcie się rozmiarami producenta – HKM ZAWSZE ma zaniżone rozmiary, a oddawanie po 100 razy daje się we znaki. Lepiej od razu zmierzyć! Poprawne wędzidło wystaje po 0,5cm z każdej strony.
2. Grubość wędzidła
Kolejną ważną sprawą jest wybranie odpowiedniej grubości. Teoretycznie, im cieńsze wędzidło, tym mocniejsze. Praktycznie, za szerokie może wcale nie być najwygodniejszą opcją. Zwłaszcza w przypadku drobniejszej budowy konia. Ogólnie lepiej wybrać wędzidło 18/20mm, jeśli nie jesteśmy pewni stabilności swojej ręki.
3. Łączniki w podwójnie łamanych
Kolejną kwestią decyzyjną jest wybranie łącznika w wędzidle. Większe i opływowe będą delikatniejsze dla języka. Z kolei, te cienkie i płaskie – mocniej zadziałają na język. Miedziane łączniki dodatkowo są uznawane za chętniej żute przez konie.
4. Oliwka vs. Zwykłe wędzidło
Oliwka wyróżnia się delikatniejszym przejściem między kółkami wędzidłowymi, a innymi częściami. Oznacza to, że jest wygodniejsza dla konia. Wolniej wraca ona także do stanu pierwotnego po ruchu ręką. Wędzidło zwykłe mocniej działa na kąciki pyska i gwałtowniej wraca po użyciu.
5. Dobieranie wędzidła – najważniejsza zasada
Kluczową rzeczą w tym temacie, jest pamiętanie, że dobieranie wędzidła nie powinno być podporządkowane poszukiwaniem metody na spacyfikowanie konia. Musimy mieć umiejętności i pod nie też dokonywać wyboru. Nie kupujcie munsztuka, skoro nie radzicie sobie na prostszym wędzidle. Mocniejsze kiełzna wymagają odpowiedniej, stabilnej ręki. Założenie np. pelhamu, nie poprawi naszych umiejętności, a tylko wzmocni działanie wodzami. Można je stosować, ale tylko w konkretnym celu i z konkretną wiedzą! Każde wędzidło ma wpływ na pysk konia, o czym informuje poniższa grafika:
Źródło: www.wedzidla.pl