Dobra ręka
Czyli jaka?
Dziś zajmiemy się czymś, co jest pomijane lub marginalizowane w niektórych stajniach rekreacyjnych, a nad czym bardzo długo pracująsportowcy. Prawda jest taka, że dobra ręka obowiązuje wszystkich jeźdźców. Każdy z nas odpowiada za pysk konia i jego komfort jazdy.
Stabilność
Pierwszym krokiem do urzeczywistnienia pojęcia dobra ręka, jest nauczenie się, że jest ona niezależna od reszty ciała. My anglezujemy, a ręka ma pracować samodzielnie. Nie można wstawać i siadać i jednocześnie wykonywać taki sam ruch ręką. Każde takie niedopatrzenie skutkuje uderzeniem konia po kącikach. Jak się tego oduczyć? Zacznijmy od anglezowania z rękami na biodrach. Pokaże to, w jakim stanie jest nasza równowaga i czy umiemy utrzymać się na nogach, a nie na wodzy. Następnie anglezujemy trzymając bata wyciągniętego przed sobą, tak jak trzymalibyśmy wodze. Poprośmy osobę postronną, żeby oceniła, czy Twoja ręka unosi wraz z Tobą. Nie sprawdzajcie tego samodzielnie, ponieważ patrząc w dół, zaburzacie sobie całą równowagę.
Elastyczność
Najczęstszy błąd, z jakim się spotykam u jeźdźców. Walcząc z koniem siłą, musimy od razu przygotować się na porażkę. Wystarczy się tylko zastanowić, ile waży koń i jakie mamy szanse z nim wygrać szarpaniem. Podpowiem, że zerowe. Jazda konna to zestaw subtelnych sygnałów, które wraz ze wzrostem poziomu umiejętności, stają się mniej widoczne. Dobra ręka musi być rozluźniona w przedramionach i ramionach. Nie można usztywniać barków, ale niedopuszczalne jest też garbienie się. Najważniejsze, żeby podążać za ruchem konia. Nie trzymać go na siłę, a operować dosiadem.
Lekkość
Ostatnią złotą zasadą jest lekkość kontaktu. Nie trzymajmy konia sztywno na pysku i nie zachowujmy się, jakby od tego zależało nasze przeżycie w siodle. Nie na tym polega jazda konna! Koniem trzeba kierować pulsacyjnym ruchem ręki, a nie jednostajnym. Trzymanie na wodzy można porównać do przytrzymywania dwóch nitek, a nie łańcuchów. Za mocny ruch ręką, zniszczy zaufanie konia. Uważna, cierpliwa ręka pokaże mu, że warto z nami pracować i nie będzie szukać drogi ucieczki. Pamiętajcie, aby nigdy nie zapominać, jak ważna jest dobra ręka!!!