Dobrze dopasowane siodło
Czyli każdy centymetr ma znaczenie
Myślicie, że łęk 30, czy 31 to prawie to samo? Że przecież to tylko mała, nic nieznacząca różnica? Nic bardziej mylnego… W przypadku koni każdy centymetr ma znaczenie. To mniej więcej tyle ile wynosi jeden rozmiar buta. Czy 39 i 40 to ten sam wymiar? Tak samo ważne jest dobrze dopasowane siodło.
Łęk o centymetr za wąski
Co może szkodzić jedyny centymetr za mało w rozstawie siodła? Po pierwsze ucisk w łopatkach, co sprawi, że swoboda ruchu konia będzie kompletnie zaburzona. Co więcej, będziecie oczywiście powodować ból u rumaka. Bardzo często przy za wąskim siodle spotkacie się także z zaburzeniem równowagi przez uniesienie przedniego łęku, przez co będziecie próbowali sami naprawić sytuację i pochylać się do przodu. Mijacie się z pojęciem „dobrze dopasowane siodło”
Łęk o centymetr za szeroki
Jeśli łęk będzie nawet o centymetr za szeroki, to doprowadzi do obcierania kłębu i bólów w tej okolicy. Ramiona siodła nie będą poprawnie przylegać do konia tylko jakby zawisać w powietrzu, a łęk będzie leżał na kłębie konia. Przypominam, że poprawne ustawienie to minimum 3 palce na kłębem w momencie siedzenia jeźdźca w siodle. Bardzo dobrze takie różnice widać w siodłach Wintec, w których diametralnie zmienia się ułożenie sprzętu po wymianie łęku. Możecie być naprawdę zaskoczeni.
Konsekwencje złego dopasowania
Oczywiście dobrze dopasowane siodło to ideał, do którego musimy za wszelką cenę dążyć. Inna droga doprowadzi do bólów i trwałych uszkodzeń tkanek oraz mięśni konia w okolicach kręgosłupa, w tym kłębu. Możecie spowodować także obtarcie, które bardzo trudne wygoić, a nawet do martwicy tkanek w tej lokalizacji. Sami sobie też zaburzacie równowagę i sprawicie, że ciężar nie będzie równomiernie rozłożony. To wszystko będzie skutkowało w trudności w swobodnym ruchu, a także pracy na kontakcie, spokojnym zachowaniu, zrażeniu do pracy… Czy naprawdę nie lepiej jest dobrze dopasować siodło? Odpowiedzcie sobie sami!