Idealna stajnia
Czy naprawdę istnieje idealna stajnia? Jak powinna wyglądać?
Znaleźć najlepszy dom dla naszego przyjaciela to nie lada wyzwanie. Kochamy go i chcemy, żeby idealna stajnia stała się rzeczywistością. Problem to znalezienie takiego miejsca. Co powinna mieć w sobie? Jakie warunki? Z czego można zrezygnować i jakim kosztem? Czytajcie dalej!
Podstawowe warunki
Zacznijmy od tego, co jest najważniejsze dla naszego konia. Jest to oczywiście odpowiednie miejsce do padokowania i dobrej jakości jedzenie. Ruch i jedzenie stanowią podstawę. Kolejnym punktem jest odpowiednia czystość w boksie, częstotliwość wyrzucania gnoju itp. Ich brak będzie powodował gnicie strzałek. Dalej w kolejności stoi bezpieczny plac do jazdy z oświetleniem. Następnie zabezpieczenie przed gorszą pogodą – hala, która dużo ułatwia. Kolejnych bonusów może być bez liku: solarium, myjka wewnętrzna z ciepłą wodą, karuzela, ale idźmy po kolei.
Padoki
Jest to miejsce, w którym koń spędza najwięcej czasu w ciągu dnia (jeśli oczywiście mówimy o dobrej stajni), dlatego niesamowicie ważne jest, aby były bezpieczne – pozbawione drutów, odpowiednio ogrodzone np. po prądem bądź rurkami, przystosowane do gabarytów i pomysłów naszego konia. Ucieczka zwierzaka z miejsca nieprzystosowanego mogłaby skończyć się tragicznie! Najlepiej, żeby rumak był puszczany w dwa konie lub samodzielnie, jeśli sam też lubi zaczepiać innych. W ten sposób zmniejszymy ryzyko kontuzji na padoku. Oczywiście najważniejsze są zielone pastwiska i dużo trawy!
Pasza
Ważne, żeby nasz koń dostawał jedzenie ZGODNIE z wytycznymi właściciela, a nie w zależności od fantazji osób trzecich. Warto dowiedzieć się, czy będą dodawane nasze dodatki paszowe. Ważna jest także ilość siana i jego jakość, żeby koń nie dostawał jakiś ugorów, czy innego bezwartościowego pokarmu. Spytajcie się także, czy owies jest gnieciony i czy nie leży więcej niż jeden dzień.
Boks
Tak jak wspomniałam, koń musi mieć czysto. To wymógł oczywisty, ponieważ stanie w syfie bardzo niszczy strzałki! Stają się miękkie, gniją i stwarzają wiele problemów zdrowotnych. Przecież nie chcemy, żeby nasze zwierzę stało w brudzie. Wybierzcie także boks przestronny, który będzie pasował wielkością do Waszego konia. Musi mieć on dużo miejsca, żeby czuć się komfortowo.
Plac i hala
Gdy wszystkie podstawowe potrzeby konia są spełnione, przejdźmy do kryterium placu. Idealna ujeżdżalnia mogłaby mieć kwarcowe podłoże, czworobok 20×60 lub chociaż 20×40, parkur bądź przeszkody i co najważniejsze – światło! Żadnego grząskiego podłoża albo twardego. Szanujmy końskie nogi. Ogromnym walorem jest także hala, która ratuje w niepogodę.
Idealna stajnia – podsumowanie
Uważam, że w takiej kolejności można uszeregować wymagania wobec stajni. Jest to zaledwie czubek góry lodowej, bo można by wymieniać je bez końca. Oczywiście, że jeśli macie karuzelę w stajni, to zadbacie o rozruszanie konia, nawet kiedy nie możecie wsiąść lub chcecie zapewnić rozruch. Dodatkowym walorem będzie także lonżownik, czy solarium. Bez tego jednak da się przeżyć. Wybór pensjonatu to okropna decyzja i należy do jednej z najtrudniejszych w życiu właściciela konia. Co na pocieszenie? Zawsze możecie ją zmienić!