Jak poprawić komunikację z koniem?
Jeździectwo jest wyjątkowym sportem, w którym wzajemnie muszą się ze sobą porozumiewać dwie całkowicie różne istoty. Aby osiągnąć w tej pasji dobry poziom, trzeba zadbać o przyzwoitą komunikację ze zwierzęciem, z którym pracujemy. To właśnie jest klucz do rozwoju.
Dowiedz się, jakimi zasadami kierować się w codziennym treningu, by poprawić komunikację z koniem.
Obserwacja
Obserwowanie zachowania, akcji i reakcji konia to najważniejsza zasada jazdy konnej. Możliwie obiektywne spojrzenie na to, co dzieje się podczas treningu, potrafi być prawdziwym zbawieniem, jeśli chodzi o poprawę komunikacji i jakości pracy z koniem. Równie ważna jest umiejętność wyciągania odpowiednich wniosków z tych obserwacji.
Nowa wiedza
Wiedza jest bezcennym zasobem, pozwalającym na ponowne zweryfikowanie swoich metod pod kątem skuteczności czy etyki. Zdobywanie nowych informacji za pomocą książek, artykułów, konsultacji itp. z pewnością pomoże każdemu jeźdźcowi w wielu aspektach jeździectwa, nie wykluczając dobrej komunikacji z koniem.
Mniej presji
Zmniejszenie presji i ochłodzenie emocji zdecydowanie poprawia porozumienie ze zwierzakiem. Nie czuje on wówczas tak wysokiego stresu, a co za tym idzie, jest w stanie pracować i myśleć znacznie efektywniej. Dobrym pomysłem jest wyjście na spacer lub luźna zabawa z koniem na placu raz na jakiś czas. Pomoże to ostudzić emocje i nawiązać z ulubieńcem lepszą relację.
Twoje błędy
Dostrzeganie własnych błędów to jedna z najistotniejszych rzeczy w każdym sporcie. Pokora i sumienność potrafią przynieść niesamowite efekty, dlatego warto odnieść to również do jeździectwa. Wspomoże to nie tylko nasz rozwój sportowy, ale również właśnie komunikację z koniem.
Trener
Jeżeli wypróbowaliśmy już wszystkie opcje i tkwimy w ślepym zaułku, jeśli chodzi o porozumiewanie się z naszym zwierzakiem, to z pewnością pomoże nam dobry trener lub behawiorysta. Taki specjalista z łatwością zauważy wszystkie błędy komunikacyjne i doradzi, co zrobić, aby je wyeliminować i poprawić tym samym nić porozumienia. Nie bójmy się prosić o pomoc!
Stosując się do tych pięciu najważniejszych zasad możemy mieć pewność, że problemy w kwestii komunikacji z koniem będą się rozpływać. Solidna praca nad podstawami, pokorą oraz zdobywaniem nowej wiedzy to panaceum na trudności w tym zakresie, warto więc porządnie się zastanowić, czy na pewno wszystko robimy tak, jak powinniśmy, zanim zrzucimy winę na konia lub czynniki zewnętrzne.
Zapraszamy również na materiał poświęcony tej tematyce na naszym kanale YouTube.