Jak poprawnie założyć czaprak?
Siodłanie konia to podstawowa umiejętność, którą nabywa każdy początkujący jeździec. Wydawać by się mogło, że nie ma w tym nic trudnego i faktycznie tak jest, o ile przestrzega się kilku istotnych zasad. Na szczęście czapraki Eqst mają idealną, ergonomiczną konstrukcje oraz wyprofilowanie, dlatego siodłanie z ich wykorzystaniem staje się dużo łatwiejsze.
O czym pamiętać, by dobrze założyć czaprak na koński grzbiet?
Sprawdź czystość i sprawność czapraka
Dziury, duże zabrudzenia i kłęby sierści potrafią wpłynąć na komfort konia, przyczyniając się nawet do wytwarzania napięć w jego ciele!
Dlatego zawsze należy sprawdzić, czy czaprak jest jeszcze odpowiedni do użytku i czy nie wymaga prania lub wymiany na inny model.
Upewnij się, czy profil i rozmiar są dobre
Założenie ujeżdżeniowego czapraka pod skokowe siodło nie wyrządzi koniowi wielkiej krzywdy (poza nieeleganckim wyglądem), ale sytuacja odwrotna może już sprawić zwierzakowi dyskomfort. Np. Czapraki skokowe najczęściej są zbyt małe i krótkie, by nałożyć je pod siodło do dresażu. Podobna zależność będzie występować w przypadku rozmiarów.
Sprawdź, czy koń jest czysty
Być może ta rada jest frazesem, ale wielu jeźdźców nie zwraca aż tak dużej uwagi na to, czy ich koń jest aby na pewno odpowiednio wyszczotkowany przed siodłaniem. Nakładanie czapraka i siodła na zakurzony grzbiet z zaklejkami może spowodować spore obtarcia i oczywiście duży dyskomfort w trakcie pracy.
Połóż czaprak bliżej łopatki
Na początku, zanim jeszcze założymy siodło, czaprak może trochę się zsuwać w kierunku zadu pod wpływem ruchów konia. Samo założenie siodła już może wpłynąć na jego pozycję, dlatego dla ułatwienia sobie życia warto od razu założyć pad nieco bliżej łopatek.
Upewnij się, że całe siodło leży na czapraku
Siodło powinno leżeć centralnie na czapraku i nie wystawać poza granice czapraka. Jeżeli będzie wystawać, może powodować punktowe, nierównomierne rozłożenie nacisku, a w konsekwencji napięcia i trudniejszą pracę dla konia. Dlatego również nie powinno się trenować w zbyt małym czapraku.
Włóż grzbiet czapraka w tunel siodła
Zawsze należy unieść grzbiet czapraka tak, by znalazł się w tunelu siodła, tworząc wolną, oddychającą przestrzeń bez ciągłego ucisku na końskich plecach. Jest to bardzo ważny punkt, który niestety nie jest zawsze możliwy do wykonania. Nie każdy czaprak jest wyprofilowany w taki sposób, by można było podnieść jego grzbiet i aby leżał w tej pozycji stabilnie. Bez obaw – nasze czapraki spełniają tę funkcję!
Korzystaj z pasków od czapraka
Te paski przy czapraku od czegoś w końcu są.
Zapewniają zdecydowanie lepszą stabilizację padu pod siodłem, utrudniając niezależne przemieszczanie się go. Wystarczy przełożyć przez nie popręg oraz przystuły.
Popraw niedoskonałości
Zawsze na koniec siodłania warto skontrolować, czy wszystko na pewno dobrze leży, czy nigdzie się nic nie odgięło, czy puśliska przypadkowo nie znalazły się tam, gdzie nie powinny, a grzbiet czapraka nie opadł… Taka kontrola trwa 10 sekund, a pozwoli upewnić się, czy nic nie będzie denerwowało konia w czasie treningu.
Odpowiednie założenie czapraka na grzbiet gwarantuje, że nie będzie on sprawiał koniowi dyskomfortu w czasie treningu, dzięki czemu praca z nim będzie przyjemniejsza dla obu stron.
Zapraszamy również na materiał dedykowany tej tematyce na naszym kanale YouTube.