Jak zrobić dobre wrażenie na instruktorze?
Każdy instruktor jazdy konnej ma swój ulubiony typ ucznia, z którym współpracuje mu się najlepiej na treningach. Niektórzy wolą bardziej wesołych, a inni cichszych jeźdźców, jednak dobrzy instruktorzy zawsze docenią, gdy uczeń posiada pewien uniwersalny zestaw cech oraz zachowań, które bardzo pozytywnie wpływają na proces nauki i progres.
Jakie cechy zaimponują trenerowi?
Słuchaj
Nic tak nie utrudnia pracy jak klient, który zupełnie nie słucha tego, co ma do przekazania instruktor. Jest on przecież od tego, aby jak najwięcej nauczyć jeźdźca, a jego podstawowym narzędziem pracy są słowa. Jeśli klient w trakcie pracy buja w obłokach i nie zwraca uwagi na polecenia, to na pewno nie zaplusuje u swojego instruktora. Najlepsi uczniowie to tacy, który uważnie słuchają.
Przyjmuj krytykę
Czasami w trakcie treningu można usłyszeć krytyczne słowa na temat swojej jazdy. Niektórzy mają problem z przyjmowaniem do siebie takich opinii, reagując na nie obrażaniem się, wykłócaniem lub innymi nieprzyjemnymi zachowaniami. Każdy instruktor na pewno doceni fakt, że klient potrafi skonfrontować się z krytyką i dzięki temu łatwiej oraz szybciej się rozwijać. Obrażanie się tylko spowalnia progres. Oczywiście nie mówimy tu o przypadkach nadużyć trenerów, a o zwykłej, konstruktywnej opinii.
Zadawaj pytania
Każdy dobry uczeń jazdy konnej w pewnym momencie dochodzi do tego, że nie warto milczeć i domyślać się w trakcie treningu. To również jest czynnik utrudniający rozwój, ale również komunikację z trenerem, co może powodować frustrację u obu stron. Warto zadawać pytania, by dowiedzieć się czegoś ważnego, doprecyzować coś, czego się nie zrozumiało lub zwyczajnie polepszyć swoje umiejętności. Jeżeli nie jest to lawina bezsensownych pytań, to każdy instruktor doceni taką interakcję.
Szanuj konia
Instruktorzy często są w jakiś sposób emocjonalnie związani z końmi, na których uczą jazdy, a nawet jeśli nie, to w większości kochają te zwierzęta i chcą dla nich dobrze. Nic tak nie działa na ich nerwy, jak przemoc i brak szacunku wobec konia, więc na pewno nie zyska się w ich oczach przejawiając agresywne lub niemoralne zachowania z premedytacją. Na pewno zaplusują u nich osoby, które szanują i dbają o kopytnego, na którym trenują.
Angażuj się
Zaangażowanie w treningi, czas poza nimi oraz życie stajenne to duża zaleta. Jeśli ktoś przyjeżdża tylko na swoją jazdę i nawet nie oporządza sam swojego konia, to jest dużo mniejsza szansa na to, że instruktor w ogóle go zapamięta i niestety raczej nie będzie bardzo zaangażowany w rozwój klienta, który nie wykazuje z własnej strony inicjatywy. Dobrze jest pokazać, że nam zależy i jesteśmy chętni na faktyczny progres w jeździectwie.
Jeśli jazdę konną traktujemy tylko jako rozrywkę, to oczywiście nie trzeba się starać o sprawianie dobrego wrażenia na instruktorze. Jeśli jednak mamy prawdziwą pasję do jeździectwa i chcemy wspinać się na wyżyny w tej dziedzinie, to warto prezentować sobą zachowania, które zostały wymienione w tej liście.
Zapraszamy również na materiał poświęcony tej tematyce na naszym kanale YouTube.