Plusy i minusy golenia konia na sezon zimowy Cz. I
Kiedy nadchodzi jesień, wielu właścicieli koni staje przed dylematem: golić? nie golić? W dzisiejszym wpisie o plusach i minusach golenia konia, a także o dodatkowych obowiązkach, które spadają na opiekunów ogolonych wierzchowców.
Zima to czas, do którego zwierzęta Matka Natura przygotowuje szczególnie. Wszyscy, nie tylko koniarze, ale i właściciele psów czy kotów, nawet tych mieszkających w domu, poznają z bliska uroki zalegającej wszędzie sierści. W ten sposób daje o sobie znać naturalny zegar biologiczny, który znamy jak zmiana sierści z letniej na zimową, a potem z zimowej na letnią. U koni dłuższy włos pojawia się już we wrześniu, i w październiku większość posiada już zimową okrywę włosową. Oczywiście, chroni ona przed zimnem oraz wilgocią, czyli warunkami pogodowymi, jednak jeźdźców doprowadza do szewskiej pasji, a wszelkie próby do czyszczenia konia przed jazdą są męczące i nie do końca skuteczne. Pot i wysiłek związany z czyszczeniem konia przed jazdą jest chyba większy niż podczas późniejszego treningu… Nic dziwnego, że w akcie desperacji wielu właścicieli koni myśli o ogoleniu wierzchowca. Tylko… golenie konia powinno być decyzją gruntownie przemyślaną.
Kiedy myślisz o ogoleniu swojego konia, nie kieruj się tylko swoją wygodą
Kiedy myślisz o ogoleniu swojego konia, nie kieruj się tylko swoją wygodą. To dobro twojego kopyciaka powinno być wartością nadrzędną. Dlatego zdecydowanie i zgodnie z prawdą powinieneś odpowiedzieć sobie na kilka zasadniczych pytań.
Pytanie pierwsze: jakie warunki panują w stajni, w której stoi twój podopieczny
Warunki, panujące w stajni, w której stoi twój podopieczny determinują możliwość golenia konia. System stajenny faktycznie sprzyja goleniu. Konie nie są skazane na całodobowy pobyt na padokach. Jednak, temperatura w stajni ….. Musisz dowiedzieć się, że obsługa gwarantuje derkowanie konia w stajni, gdy temperatury spadają niepokojąco nisko, czy koń derkowany będzie przy wychodzeniu na padoki. Może być tak, że stoicie w stajni sportowej, intensywnie trenujecie, głownie na hali, więc gruba okrywa będzie powodowała przegrzewanie się zwierząt,dyskomfort pracy, problem z suszeniem okrywy włosowej, z utrzymaniem włosa w czystości oraz pogorszenie kondycji zwierzęcia. Dlatego, jeśli twój koń jest w regularnym treningu, gruba okrywa włosowa może być dla niego męcząca i niewygodna. Nieogolony koń, pracujący intensywnie, narażony jest też na ryzyko przeziębienia, ponieważ gruby włos dłużej schnie.
Pytanie drugie: czy z punktu widzenia twojego użytkowania konia golenie ma sens?
Czy użytkujesz konia w sposób, który nadaje sens goleniu? Czyli, czy naprawdę bardzo intensywnie trenujesz na tej hali? Bo może z hali korzystasz raz w tygodniu, trenując tylko w weekendy, a częściej jeszcze jedziesz w teren? Cóż, w takim wypadku golenie konia nie do końca ma sens. Golenie zwierzaka na zimę i pozbawienie go naturalnej ochrony przed zimnem dla własnej wygody czy jego lepszego wyglądu jest co najmniej… samolubne i egoistyczne. Pomyśl, że uwięzisz swojego ogolonego konia w stajni na kilka miesięcy, pozbawisz swobody ruchu, możliwości pobytu na zewnątrz. Uwierz, nie uszczęśliwisz go tym.
Masz uwagi do tego tekstu, chcesz się podzielić z Nami swoją opinią? Napisz do nas przez formularz