Układ synchroniczny
Jak dobrze jesteście zgrani?
Ostatnio pisaliśmy, dlaczego warto jeździć razem. Dziś mamy dla Was pomysł na wspólny układ synchroniczny, pozwalający wyćwiczyć harmonijną współpracę! Połączymy i drążki i elementy z ujeżdżenia!
1. Zatrzymanie w odbiciu lustrzanym
Wjeżdżamy na linię środkową, jedna osoba od A, druga od litery C i zatrzymujemy się naprzeciwko siebie przed drążkami(ich układ w pkt. 4). Następnie mijamy się lewym ramieniem i jedziemy na wprost. Dojeżdżamy do ściany.
2. Koła w odbiciu lustrzanym
Następnie wykonujemy koło w kłusie ćwiczebnym aż do litery X (między B i E – środek placu). Każda z osób robi je po swojej stronie. Musimy tak się zgrać, żeby być w tej samej chwili na odpowiedniej części koła. Nie można jechać za szybko ani za wolno, żeby nie przegonić partnera.
3. Cofanie
W trakcie koła w punkcie X wykonujemy równoczesne zatrzymanie i cofanie 3 kroki. Zatrzymane konie musza znajdować się idealnie obok siebie. Na tym właśnie polega zabawa w układ synchroniczny.
4. Mijanka na drążkach
Ustawiamy wcześniej dwa kwadraty na środku placu, złączone jedną ścianą. Po skończeniu koła, jeździec przy literze A najeżdża na drążki w stronę literę C, a para od litery A jedzie drążki poziome bliżej siebie. Następnie para jadąca przed chwilą drążki pionowo, jedzie drążki poziome dalej od siebie, tak samo jak drugi zespół. Musimy się minąć w odpowiednim miejscu i równocześnie wjechać na drążki. Należy trzymać tempo pod kontrolą, bo wypadniemy z rytmu.
5. Zatrzymanie w kwadracie
Po powrocie na ścianę jedziemy od litery C jedna para, a druga od litery A między drążki i zatrzymujemy konie w kwadratach. Konie muszą iść ładnym, miarowym kłusem i dopiero w środku płynnie przejść do zatrzymania. Znów konie stoją naprzeciwko siebie. Następnie ruszamy kłusem i obie pary skręcają w prawo po pierwszym miniętym drążku zamykającym ich kwadrat.
6. Mijanka w galopie
Po powrocie na ścianę, ruszamy galopem i powtarzamy mijankę z najazdem na drążki poziome. Tym razem jednak jedziemy na cavaletti bliżej siebie.
7. Zatrzymanie na ścianie
Wracamy na ścianę i wykonujemy zatrzymanie z kłusa w literze A i C w zależności od swojego położenia.
8. Ustępowanie z linii ćwiartkowej
Ruszamy kłusem i jedziemy ustępowanie z linii ćwiartkowej – wciąż obie pary w równym czasie. Pilnujemy partnera, żeby układ synchroniczny nam się nie posypał. (Jeśli nie robicie jeszcze ustępowania, zróbcie tutaj np. kłus wyciągnięty po ścianie)
9. Duet
Po powrocie na ścianę wjeżdżamy ponownie na drążki poziomo i para bliżej litery C, skręca po drążkach w stronę litery A, żeby zrównać się z drugim jeźdźcem ramię w ramię. Wjeżdża na ścianę jako koń zewnętrzny, a druga para idzie obok.
10. Układ synchroniczny – zakończenie
Jedziemy razem przez całe okrążenie aż do litery C. Wyjeżdżamy na linię środkową kłusem ćwiczebnym i zatrzymujemy obok siebie przed drążkami.
Udanej zabawy!