Volta
Niedoceniane ćwiczenie
Volta kojarzy się z pierwszymi próbami prowadzenia konia i początkami na ujeżdżalni. Przez to jest bardzo często niedoceniana i coraz rzadziej stosowana przez bardziej doświadczonych jeźdźców. Nawet jeśli akurat jej używają, to nie przywiązują do niej większej wagi. A volta to coś więcej niż tylko kółko…
Praca nad odpowiednim ustawieniem i wygięciem
Zacznijmy od podstawowej funkcji volty, czyli odpowiedniego wygięcia konia. Chodzi tutaj o to, aby koń był równy, delikatnie ustawiony do środka, ale bez załamania szyi i wpadania zadu do środka. Wierzchowiec ma być oparty na zewnętrznej wodzy, miękko podążać za półparadami i delikatnie wchodzić w łuk volty. Niedopuszczalne jest nadmierne przeginanie szyi do środka, ponieważ będziecie powodać ucisk kręgów szyjnych, a także mięśni i nerwów. Takim przeciąganiem konia zaburzycie mu także równowagę i oś symetrii. Tak samo niedopilnowanie zewnętrznej strony i wpadanie zadu do środka powoduje nierównomierne obciążenie kończyn i przeciążenie po wewnętrznej stronie. Wciąż myślicie, że volta to tak łatwe ćwiczenie?
Spowolnienie i skupienie
Jeśli nasz koń jest typem mocno idącego do przodu, to jedną z najlepszych metod spowolnienia i skupienia na pracy jest volta. Wprowadźcie 6 lub 4 volty w ciągu jednego okrążenia ujeżdżalni, we wszystkich narożnikach, a także w literach E i B. Nie zapomnijcie tylko, aby nie zaczynać volty z mocnego sygnału ręką, nawet jeśli wierzchowiec ma tempo sprinterskie. Pamiętajcie o zasadach z poprzedniego akapitu. Ustawiacie konia na zewnętrznych pomocach i delikatnie zewnętrzną łydką, a wewnętrzną półparadą wprowadzamy na koło. Oczywiście volta ma być równa i zaczynać się, a także kończyć w tym samym miejscu. Unikajcie walcowatych kształtów.
Volta i jej dodatkowe możliwości
Volta to nie tylko koło… Można ją bardzo ciekawie urozmaicać! Np. warto dodać drążki, o czym już kiedyś pisałam: https://eqst.pl/cavaletti. Świetnie poprawi to pracę zadu i elastyczność wykroku. Warto także poćwiczyć ustawienia na zewnątrz i do wewnątrz na volcie, czy pracę nad zwężaniem i rozszerzaniem koła bez zmiany ustawienia konia. Naprawdę jest co ćwiczyć.