Wędzidło
Cz.1. Rodzaje i zastosowanie
Ostatnio pisaliśmy o piramidzie ujeżdżeniowej, która jest podstawą poprawnej pracy z koniem. Ważnym punktem jest też dobranie odpowiedniego kiełzna. Jakie wędzidło wybrać? Czym się kierować przy tej decyzji?
1. Wędzidło 20 mm grubości, pełne, pojedynczo łamane
Pierwsze wędzidło, którym się zajmiemy, jest najbardziej powszechne. Jeździ na nim 70% koni, a już na pewno 90% tych szkółkowych. Jest dość grube, więc pod tym względem nie należy do ostrego kiełzna. Jazdy rekreacyjne często mają to do siebie, że wędzidło stanowi podstawę komunikacji z koniem. Przy pociąganiu za nie, wbija się ono w podniebienie rumaka i wywołuje ból. Można używać go z głową, ale trzeba mieć świadomość siły, jaką nam daje.
2. Podwójnie łamane pełne
Jest to moje ulubione wędzidło, ponieważ używając go, nie wbijamy nic w środku pyska konia, ponieważ się ono łamie w dwóch miejscach. Faktem jest natomiast to, że bardziej działa na kąciki. Fantastyczną cechą tego kiełzna stanowi utrudnienie w zagryzanie się na wędzidle. Jeśli macie konie, które swoje już w życiu przeżyły lub po prostu są bardzo delikatne na pysku i lubią uciekać przed kontaktem zagryzaniem się i wywożeniem, to takie rozwiązanie pomoże Wam szybciej wyprowadzić przyjaciela ze złych nawyków. Oczywiście tylko w połączeniu z odpowiednim treningiem!!! Jest to lżejsze wędzidło niż pojedynczo łamane, działa mniejszą siłą, ale naprawdę może być przepustką do lepszego porozumienia.
a) Miedziany łącznik – łącznik ze słodkiego metalu, sprzyja żuciu
b) Metalowy łącznik – wykonany z tego samego tworzywa, co reszta części wędzidła
3. Oliwka
Może występować w odmianie i podwójnie, i pojedynczo łamanej. W tej drugiej postaci należą do najdelikatniejszych wędzideł. Mają szersze końce, dzięki czemu nie przyszczypują kącików konia.
4. Wędzidło z wąsami
Jest to wędzidło z poprzecznymi wąsami przy kącach, czyli blokującymi podłużnymi elementami. Zapobiegają przesuwaniu się kiełzna, jest mocne w działaniu, precyzyjne, ale łatwo jest go nadużyć.
5. Pelham
Mocne wędzidło, możliwość wzmocnienia łańcuszkiem. Przy pociągnięciu działa bardzo mocno na pysk konia. Koń często zraża się do wędzidła przez taki wybór. Często wybierane przez mniej doświadczone osoby, żeby nadrobić metalem braki wiedzy. Osobiście wyprowadzałam konia z pelhamu na wędzidło podwójnie łamane – różnica w zaufaniu nieporównywalna
6. Munsztuk
Są to dwa kiełzna w pysku na raz. Bardzo mocne, absolutnie nie dla mało zaawansowanej osoby. Bardzo łatwo jest zaszarpać konia. Składa się z wędzidełka – bliżej kącików pyska i munsztuku z łańcuszkiem i czankami. Daje możliwość bardzo precyzyjnego komunikowania, ale trzeba być naprawdę świetnym jeźdźcem.
Już niedługo kilka praktycznych rad przy dobieraniu wędzidła!