Witam na portalu eqst – equestrian blog. Bonus jak założyć blog?
Bardzo nam miło przywitać Was na naszym portalu eqst – equestrian blog!
Portal eqst – equestrian powstał dla wszystkich, osób które kochają konie, jazdę konną. Znajdziesz tutaj wpisy, które zainteresują osoby początkujące, jak i dużo bardziej zaawansowane. Artykuły są i będą pisane przez osoby, które mają doświadczenie w nauczaniu jazdy konnej. Mam nadzieję, że uda nam się utworzyć dużą społeczność, która będzie się wymieniać wiedzą i będzie sobie pomagać w rozwijaniu naszej pasji!
Świetnie, że jesteś z nami
Przy okazji chciałbym zaprosić na naszego facebooka i do zapisania się do newslettera,gdzie będziemy Cię informować o nowych wpisach (zero spamu).
Jeżeli jesteś copywriterem, fotografem, znasz się na socialach i chciałbyś stać się członkiem naszego portalu odezwij się do nas na maila (mail@wordpress1816592.home.pl).
BONUS. Czyli jak założyć swój własny blog?
-
Pomysł
Ok. Teraz stajemy przed najważniejszym wyborem, musimy zdecydować się na tematykę bloga. Z jednej strony musi to być temat, który jest dla nas przyjemny, czyli dotyczy na przykład Twojego hobby, z drugiej zaś strony musimy posiadać wystarczającą wiedzę, aby dzielić się z nią z innymi. Warto na samym początku określić po co robię ten blog, czy robię to w celach zarobkowych, a może tylko dlatego że mam za dużo wolnego czasu. Jednocześnie musimy określić naszą grupę docelową, czyli do kogo będzie kierowana nasza treść. Gdy już wybierzemy konkretne zagadnienia, które chcemy poruszać warto sprawdzić co robi konkurencja.
-
Blog
Jak już mamy koncepcję na tematykę, lecimy dalej. Kolejnym etapem jest stworzenie naszej platformy, na której będziemy umieszczali treści. W zasadzie może to być wszystko, poczynając od naszego prywatnego konta na facebooku, fanpage, gotowe platformy blogowe, własna strona internetowa. Poniżej postaram się pokrótce opisać każdy z nich.
Facebook (konto prywatne i fanpage) jest aktualnie chyba najbardziej popularnym portalem społecznościowym, którego odwiedza dziennie około 757 milionów osób na całym świecie. Jeżeli nie mamy czasu na tworzenie bloga na stronie internetowej, to jest to prawdopodobnie najlepsze wyjście. Możemy najciekawsze materiały publikować w formie reklam. Same reklamy możemy nakierowywać na naszych potencjalnych widzów.
Platforma blogowa, czyli blogi, które możesz założyć w 15 minut. Są one przeważnie darmowe, czasami wyświetlają się na nich reklamy. Wybieramy nazwę, temat, adres domeny (domeny zazwyczaj mają rozszerzenia typu nazwa.blogspot.pl), spośród przedefiniowanych szablonów wybieramy ten, który odpowiada nam najbardziej i możemy przejść do tworzenia treści. Poniżej zamieszczam kilka platform gdzie możecie założyć swoją stronę. Takie blogi mają pewne ograniczenia, nie mamy takich możliwości zmiany szablonów jak w przypadku stron WWW, którą piszemy sami.
Platformy blogowe:
a) Blog.pl
b) Blox
c) Blogger
d) Blogi
Własna strona WWW temat ten jest najbardziej obszerny, w przypadku strony WWW pojawiają się już koszty. Musimy najpierw kupić domenę ( ceny zaczynają się od 1zł, ale tutaj warto sprawdzić warunki zawarcia umowy, ponieważ przedłużenie ważności domeny to już dużo większe kwoty), następnie musimy kupić serwer, na którym umieścimy naszego bloga ( założyłbym wartość minimum 50zł rocznie). Największym kosztem może okazać się jednak zaprojektowanie strony, w sytuacji gdy kompletnie się na tym nie znamy. Ale przejdźmy do plusów, strona daje nam największe możliwości, nie ograniczają nas szablony (strona może wyglądać jak sobie wymarzymy), dowolna ilość podstron, galerii, filmów. Ja osobiście skorzystałem z WordPressa, czyli systemu do zarządzania treścią zaprojektowany głównie do obsługi blogów (w skrócie CMS). Dzięki czemu, bez umiejętności programowania mogłem stworzyć samodzielnie tą stronę. Przy użyciu wtyczki Themify Ultra możesz zaprojektować stronę przy użyciu interfejsów graficznych. Poniżej zdjęcie interfejsu wtyczki Themify Ultra.
3. Treść
Jak już mamy stronę, czas przejść do tworzenia treści. Zaplanuj jak często będziesz wrzucać wpisy na stronę i trzymaj się tego ustalenia. Systematyczność po podstawa, jeżeli chcemy żeby stworzyć grono stałych czytelników, przykładem może być chociażby Krzysztof Gonciarz, który codziennie publikuje treści na youtube. Widzowie są już do tego przyzwyczajeni i chociażby oglądają jego odcinki po pracy, czy podczas obiadu. Staraj się tworzyć materiały najwyższej jakości i co najważniejsze słuchaj swoich czytelników. Jak widzisz, że jakiś temat bardziej ich zainteresował to idź w tym kierunku.
PS.
Jeżeli dotrwałeś do końca to muszę Ci bardzo podziękować. Powyższy bonus tylko ogólnie opisał proces tworzenia bloga, jeżeli uważasz, że temat jest ciekawy, zostaw komentarz. Postaram się w następnym wpisie rozwinąć tematykę, która ciekawi Was najbardziej.
Masz uwagi do tego tekstu, chcesz się podzielić z Nami swoją opinią? Napisz do nas przez formularz